Viewing a single comment thread. View all comments

12

Cartoon_Cat wrote

I went vegan at 17 and my mum made it very difficult for me, but I'm now in my mid-twenties and both my parents have been vegan for the last 3 years. Parents don't like to be challenged because it can make them feel they could have done better, so frame it as something with them rather than against them if you're able to.

Soy milk is usually the cheapest non-dairy. I guess where I live at £0.59/L it's more than the £0.48/L breast milk - but not by much. Like anything, there are branded non-dairy milks that cost significantly more, Alpro here is at least £1/L, pushing £1.80 for more interesting milks. Generally the more expensive the soy milk, the better it can handle being put in hot drinks - I use cheaper milk for porridge oats, and more expensive milk for drinks and guests (although cheap milk can be used with skill, I reckon it will put your mum off if she sees it separate in her coffee).

You can make your own non-dairy milks if you are determined to save more money and have milk, there are lots of guides online. Personally when money has been a factor for me, I've just gone without milk and used water but that's personal preference.

Protein is abundant, and I'd urge you to research this for your own piece of mind. Protein is amino acids, and different foods have different ratios of these amino acids. Meat is often touted as a 'complete' protein because it has a good ratio of these amino acids for our needs (technically human meat would be complete), but we can easily achieve this by combining foods through the day such as rice with beans, or even snacks like hummus (chickpeas and tahini), and they don't have to be eaten at the same time! Variety is king, and if you get enough calories you are definitely getting enough protein. Don't wimp out and just eat baguettes because that's what I did at 17 and it didn't go well.

Avoid meat-like substitutes - they are very expensive and generally very processed. You're much better off spending that money on fruit and veg. It's worth learning to cook for yourself, because you'll be surprised how easy it is to cook vegan with no risk of food poisoning.

3

zzuum wrote

Agree with this. Avoid the meat substitutes if you are trying to save money. Learn to cook with tofu (in the US it's between $1.50 and $2 for a block of tofu), eat lots of vegetables obviously. If you are lazy, go with pasta, but it's not the healthiest choice.